سرای مهر

درباره من
وطن، وطن!

نظر فكن به من كه من

به هركجا،غريب وار،

كه زير آسمان ديگري غنوده ام

هميشه با تو بوده ام

اگر كه حال پرسي ام

تو نيك مي شناسيم

من از درون غصه ها و قصه ها برآمدم

چه غمگنانه سال ها

كه بال ها

زدم به روي بحر بي كناره ات...

...وطن!وطن!

تو سبز جاودان بمان كه من

پرنده اي مهاجرم كه از فراز باغ با صفاي تو

به دور دست مه گرفته پر گشوده ام

"سیاوش کسرایی"
منوی اصلی
آرشیو موضوعی
آرشیو ماهانه
نویسندگان
تازه ترین مطالب
لینکدونی
پیوندها
طراح قالب
امکانات
 RSS 

POWERED BY
BLOGFA.COM

 

یک:    اگر در سینما بجای عکس کارگردان، عکس هنرپیشه بر پوستر نقش می بندد، در موسیقی هم بجای عکس آهنگساز، عکس خواننده بر جلد اثر می نشیند.

01

--------------------------------------------------

دو- اگر هنرپیشه ها مجبورند برای ایفای نقشهای مختلف دست به گریم و تغییر قیافه بزنند، خوانندگان هم بنا به دلایلی این رنگ عوض کردن را تجربه می کنند:

021

1-     برادر سید عبدالحسین، مخلص، طرفدار ناطق نوری.

2-     عبدالحسین مختاباد در حال گرفتن مدرک دکترا.

3-     دکتر مختاباد از انگلستان.

4-برادردکتر عبدالحسین مختاباد، اصولگرای اصلاح طلب، کاندیدای رد صلاحیت شده ی مجلس هشتم.

 

022            

 

1- برادر سید حسام الدین، عضو حوزه ی هنری، رفاقت با برادران محسن مخملباف(توبه نصوح )، محسن نفر(نینوا) و زنده یاد قیصر امین پور(تنفس صبح).

2-حسام الدین سراج، اصلاح طلب، عدم عضویت در حوزه ی هنری (در این زمان برادر یوسفعلی میرشکاک و برادر رضا مهدوی در حوزه ی هنری عضویت داشتند)، رفاقت با آقایان محسن مخملباف(نوبت عاشقی)، محسن نفر و زنده یاد قیصر امین پور(آینه های ناگهان).

3-     همکاری با اسطوره ی آهنگسازی معاصر؛ استاد محمد جواد ضرابیان.

 

 

023

 

1-     حمید رضا نوربخش از قم، قبل از اصلاحات.

2-     حمید رضا نوربخش در زمان اصلاحات.

3-     حمید رضا نوربخش پس از اصلاحات، مدیر عامل خانه ی موسیقی.

نکته: اگر توصیه ی شجریان به شاگردانش برای پرهیز از فعالیتهای سیاسی در قالب احزاب نبود، احتمالاً نوربخش الان از سران احزاب اصلاح طلب بود و بجای مدیر عاملی خانه ی موسیقی می توانست یا مدیر عامل پترو پارس باشد، یا کاندیدای رد صلاحیت شده باشد و یا مهمان هتل اوین باشد.

 

 

024         

1-     شهرام ناظری قبل از انقلاب، شیدا.

2-     شهرام ناظری بعد از انقلاب، عارف.

 

 

025   

1-     علیرضا افتخاری، اصیل، شاگرد تاج، رفیق سهیل سبیل(محمودی)، همکاری با کیانی نژاد، عیلزاده، مشکاتیان.

2-     علیرضا افتخاری، مدرن، آشنایی با چشمه ی جوشان آهنگسازی معاصر- استاد محمد جواد ضرابیان- و همکاری با کارخانه ی آهنگسازی او. بعد از این بود که افتخاری هم برای رقابت با کارخانه ی آهنگسازی ضرابیان، خط تولید خوانندگی را راه اندازی کرد. در اینجا پرسشی فلسفی ذهن افتخاری را درگیر کرد: چند بار باید ابوعطا خواند؟ مردم از این همه ابوعطا و آب سر بالا خسته شده اند. در پاسخ به این پرسش اساسی، افتخاری به کشف بزرگ خود نائل شد: "پاپ سنتی" این همان محصولی است که حتی می تواند با بزرگترین کارخانه ها هم رقابت کند.

3-     علیرضا افتخاری، احتمالاً در هنگام اجرای مراسم مذهبی در تلویزیون.

4-     علبرضا افتخاری در پی فتح قله های جدید. آدرس این قله ها را از خورشید شبستان بپرسید.

 

 

026

 

1-     سیامک شجریان قبل از آشنایی با ضرابیان.

2-     محمد جواد(سیامک سابق) شجریان، بعد از همکاری با دریای خلاقیت آهنگسازی معاصر- استاد محمد جواد ضرابیان-، علاوه بر تبدیل شدن اسم سیامک به محمدجواد، سبیل خود را نیز مانند افتخاری بر باد می دهد.

 

--------------------------------------------------------

                             

سه-      اگر هنرپیشه ها معتقدند مردم برای دیدن آنها به سینما می آیند یا فیلم می بینند و نه هیچ چیز دیگر، خوانندگان هم بر این گمان اند که حضور مردم در کنسرت و یا فروش آثار موسیقی به سبب حضور آنهاست و هر اثری منتشر کنند و کنسرتی برپا، برای مردم تفاوتی ندارد.

03

-----------------------------------------------------

چهار -      برخی بد اندیشان هم تهمت می زنند و می گویند نه هنرپیشگی و نه خوانندگی، دانش و سواد چندانی نمی خواهد با این تفاوت که اگر پسری نا زیبا با صدای نازیباتر از دانشگاه قهر نماید، به سمت خوانندگی می رود و اگر دختر زیبایی( که البته خودش گمان می کند که زیباست) از عمه ی بزرگوارش قهر نماید، به سمت هنرپیشگی می رود. 

04

-------------------------------------------------

پنج-      بر اساس بند 4 است که ظاهراً نه هنرپیشگی و نه خوانندگی شغل محسوب نمی شوند و همینطور که هر دکتر و فوتبالیستی هوس فیلم بازی کردن می کند، هر دکتر و فوتبالیستی هم ممکن است هوس خوانندگی کند.

------------------------------------------------

شش-     و چنین است که هنرپیشگان و خوانندگان خیلی به هم ارادت دارند و هنرپیشه ای حاضر می شود در فیلم ادای خواندن درآورد تا خواننده ای بر اساس آن اداها آواز بخواند و به فیلم بچسبانندش. و یا خواننده ای حاضر می شود در فیلمی به ایفای نقش بپردازد.  

061

این سنت حسنه بعد از انقلاب به این صورت تغییر کرد که بجای اینکه شخص دیگری بر روی اداهای هنرپیشه آواز بخواند، خواننده را به تلویزیون می آوردند تا بر روی آوازها و تصانیف قبلی خود به هنرپیشگی یا لب خوانی بپردازد. اما به نظر می رسد قبلاً که این عمل توسط دو نفر صورت می گرفت، صدا و دهان بیشتر هماهنگ بودند تا الان که هر دو نقش به یک نفر واگذار شده. 

062

----------------------------------------------------

هفت-     به دلیل شباهت خوانندگی و هنرپیشگی، بعضی ها در هنرپیشگی تحصیل می کنند ولی به خوانندگی می پردازند.

07

 --------------------------------------------------------

هشت -      اگر در سینما، هنرپیشگان تحمل آقا بالاسر(کارگردان) را ندارند و خود چنین نقش بی اهمیتی را هم بر عهده می گیرند، چون آهنگسازی نیز از نظر برخی خوانندگان یعنی کشک، بنابراین برای اینکه بر روی جلد نوار نامی در کنار نام آنها به چشم نخورد، خود نقش آهنگسازی را هم بر عهده می گیرند.

081

  

البته ناگفته نماند برخی آهنگسازان به این ترفند و سایر ترفندهای خوانندگان آشنا شده اند و همت خود را بر رو کم کنی و مقابله به مثل گذاشته اند یعنی خودشان با آن صدای داوودی مبادرت به خواندن آثارشان می کنند تا با یک تیر چند نشان بزنند( البته جدیداً آهنگسازان سنگ تمام گذاشته و علاوه بر خوانندگی و سرپرستی،  به نواختن کلیه ی سازهای ایرانی و شاعری هم روی آورده اند).

082

083

 

-------------------------------------------------------------------

نه - همانطور که هنرپیشگی نه تنها شغل نیست بلکه ظاهراً هنر هم نیست و بنابراین هنرپیشگان سعی می کنند در کنار هنرپیشگی به عکاسی، انتخاب بازیگر و ...روی آورند، خوانندگی هم به تنهایی هنر محسوب نمی شود بنابراین باید در کنار آن به نوازندگی هم پرداخت. در این میان لطف خوانندگان بیشتر شامل حال سه تار، دف و تنبک شده است.    

09

   ---------------------------------------------------------------------------------------

باز نشر مطالب  این وبلاگ، تنها با ذکر "سرای مهر" به عنوان منبع و پیوند(لینک) به "سرای مهر" مجاز است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 18:52  توسط ایاز (پدرام) رزمجویی  |